بازگشت به صفحه اول  
 
 

پیش کـنگره ی پر نوید

دکتر پرویز داورپناه

سالها  دل طلب جام  جم  از ما میکرد

آنچه خود داشت  ز بیگانه تمنا میکرد

حافظ

 

        پیشکنگره ای که سازمانهای جبهه ملی ایران در آمریکا و اروپا سالها در انتظار آن بودند بالاخره طی روزهای پنجم تا هفتم خرداد ماه سال جاری تشکیل شد.

        این پیشکنگره که از اتحاد و وحدت افراد و گروههای صاحب نظر تشکیل می یافت ،  نقطه عطفی در مبارزه به خاطر نجات قطعی ملت ایران از چنگال دیکتاتورهای حاکم بر سرنوشت مردم کشورمان بشمارمی رفت.

       افرادی که سالها پیش در کوران مبارزه بعلل گوناگون از همدیگرجدا شده بودند در این روز آرزوی دیرین آنان جامه ی عمل می پوشید وبسوی یکدیگر می رفتند و برای شرکت در پیشکنگره جبهه ملی ایران در خارج از کشور از آمریکا و اروپا فرسنگها راه را پشت سر گذارده در یکی از شهرهای آلمان گرد می آمدند تا در بنای یک تشکیلات نیرومند و قوی و مدرن که پاسخگوی احتیاجات آنان در نبرد با ستمکاران و پایه گذاری ایرانی نوین و آزاد باشد شرکت نمایند.

        در این روز جمعی از هموطنان با شور و شوق و امید و هیجانی وصف ناپذیر دستان یکدیگر را می فشردند و همدیگر را در آغوش می گرفتند. امید به فردای روشن به آنان نیرویی عظیم بخشیده  و با احساس و عشقی بی نظیر قبل از رسمی شدن اجلاس پیشکنگره  در گوشه و کنار به تبادل نظر پرداخته با ایمانی راسخ و قلبی سرشار از عشق به ایران و نجات مردم محروم و رنج دیده و ستم کشیده ی میهنمان در طرح ریزی برنامه ی مبارزه شرکت می جستند.

        درمیان این چهره های مصمم و پیکارجو از دکتر علی راسخ افشار ( ریاست اولین کنگره سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا ـ ویسبادن ـ  مردادماه 1341 ) در آستانه هشتاد سالگی  تا  رهبران قدیمی و مبارز جبهه ملی ایران در آمریکا و اروپا (علی شاکری زند و دکتر محسن قائم مقام ) و اعضای سابق شورای جبهه ملی ایران ( امیر هوشنگ کشاورز صدر و مهندس حمید ذوالنور) شرکت داشتند.

        تالار جلسه پیشکنگره با پرچم سه رنگ شیر و خورشید نشان ایران و تصاویری از زنده یاد دکتر محمّد مصّدق تزیین شده بود.

        شعار مبارزات معاصر مردم ایران  « استقلال ، آزادی و عدالت اجتماعی » در یک سوی تالار به چشم می خورد. این شعار درعین کوتاهی و سادگی از آنجائی که بیان کننده واقعیت غیر قابل انکاری بود اثری خاص بر روی حاضران باقی می گذارد.

        استقلال و آزادی دو روی یک سکه اند.  استقلال  برای کسب آزادی مردم ما می باشد  و آزادی بدون استقلال امکان پذیر نیست و بی معنا و پوچ است.

        حاکميت ملی ، استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی به عنوان شعارهای اصلی نهضت ملی، خمير مايه عقيدتی و مبانی فکری پیشکنگره جبهه ملی ایران را تشکيل میداد.

      حضور هشداردهنده مصدق، تا زنده بود، هميشه در تشکيلات جبهه ملی احساس ميشد و مشکلات جبهه را با دست توانای خود می گشود.

        جبهه ملی،  بهترین نامی است که مصدق روی این تشکل گذارد و توانست توده های مردم را در سراسر کشور بسيج کند و استعمار انگلیس را خلع ید نماید.

نام مصدق با جبهه ملی و نام جبهه ملی با مصدق عجين شده است.

          توجيهی که ضروری مي نمايد، يکی رياکاری برخی کسان و گروهها است که از خاطره و نام  مصدق بزرگ می خواهند سوء استفاده کنند و ديگری رهروان صادق راه او يعنی مليون و فعالين جبهه ملی هستند که ميدان را نبايد يکسره به سوء استفاده کنندگان وابسته به دول خارجی از نام و اعتبار آن مرد تاريخی واگذارند.

         مقامات آمریکایی جهت وابستگی و آلوده کردن  " اپوزیسیون "  و تثبیت حکومت اسلامی میلیونها دلار بودجه در نظر گرفته اند و با توزیع میان سازمانهای سیاسی فرصت طلب و راه انداختن ماهواره ها و رسانه های گروهی ، تعداد کثیری  از فعالان سیاسی و مدیران و مجریان تلویزیون ها و رادیوهای بیست و چهارساعته را خریده اند.

        پیشکنگره جبهه ملی ایران در خارج از کشور به رهنمود مصدق بزرگ به ملت ایران تکیه دارد و امیدی به دول خارجی نداشته و دریافت هر گونه کمک مالی را از بیگانگان مردود و محکوم دانسته و افتخار می کند که روی پای خود ایستاده و از طریق حق عضویت و کمکهای اعضاء سازمان مشکلات  مالی خود را حل می نماید. دراین راستا در پیشکنگره  از شرکت کنندگان مبلغ قابل توجهی جمع آوری شد و این شیوه مرضیه ادامه خواهد یافت.

        پیشکنگره جبهه ملی خطوط کلی فعالیت های جبهه ملی ایران  در خارج از کشور را پشتیبانی از مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران و ادامه کوشش برای ایجاد تشکیلات سیاسی مدرن و گسترش سالم آن و تدارک اتحاد برای دموکراسی با آزادیخواهان کشور و کمک به رشد همبستگی ملی و دامن زدن به تماس ها و مذاکرات میان نیروها و شخصیت های آزادیخواه  ایران میداند.

       پیام نیرو آفرین و امید بخش استاد گرامی ادیب برومند رئیس شورای مرکزی و هیئت رهبری جبهه ملی ایران به پیشکنگره که با پایمردی و استقامت بر مواضع صحیح خود ایستاده است ، موجب سرافرازی همه ی همرزمان و وفاداران شد.

همچنین پیام صمیمی و آموزنده مبارز نستوه و استورهء مقاومت عباس امیر انتظام با استقبال و شور و هیجان زنان و مردان شرکت کننده در پیشکنگره مواجه گردید.

در پیام امیر انتظام آمده است :

« ایران از میان بیم و امید های فراوان با گامهای استوار راه خود را بسوی آینده ای روشن می گشاید. خوشبختانه ایران فقط در تصویرهای تاریک ، سیاه ، چرکین و خوفناک قرون وسطایی خلاصه نمی شود.

زنان و مردان مبارز ایران با همت و پایداری خود تصویرهای زیبا و غرورانگیز برای تاریخ پر افتخار ایران خلق می کنند ، مقاومت دلیرانه جوانان ایران در مقابل رفتارهای طالبانی حاکمان ، استواری و ایستادگی دانشجویان شجاع در سنگر دانشگاه ها ،  مقاومت غرور آفرین کارگران در صف های به هم فشرده سندیکاها ، حضور قدرتمند ، پر توان معلمان در صحنه مبارزات مدنی ، تلاش خستگی ناپذیر زنان مبارز ایران ، همه و همه امیدهای فراوانی برای استقـرار دموکراسی و حاکمیت ملی ایجاد کرده است. من در کنار این تصاویر ماندگار ، چشم انداز فـردا را بسیار روشن می بینم.»

       جبهه ملی ایران دفاع از استقلال و تمامیت ارضی و مسئله آزادیهای سیاسی و اجتماعی مردم را مهمترین و اصلی ترین امری میداند که باید در مرکز تصمیم گیری همه ی سازمانها و گروه ها و شخصیت های سیاسی  ـ  اجتماعی میهنمان قرار گیرد تا پایه ی همکاری با دیگر نیروهای ملی و دموکراتیک فراهم گردد.

جبهه ملی ایران و نام دکتر مصدق بهم پیوند خورده اند و این دو نام را نمیتوان از یکدیگر جدا ساخت.

        جبهه ملی ايران خانه سياسی مصدق است. جای شگفتی نيست که جذابيت اين دو نام امروز چه در داخل وچه در خارج، جوانان و روشنفکران و کوشندگان سيا سی را به اين راه می کشا ند.

« چه زنده باشم و چه زنده نباشم، اميدوارم و بلکه يقين دارم که اين آتش خاموش نخواهد شد و مردان بيدار کشور اين مبارزه را آنقـدر دنبال ميکنند تا به نتيجه برسد.» دکتر محمد مصدق

پاینده ایران    

دکتر پرویز داورپناه

خرداد ماه 1386   

 
 
 
بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به سازمانهای جبهه ملی ایران درخارج از کشور