بازگشت به صفحه اول

 

 
 

گزارش کنفرانس "129 امین زادروز دکتر محمد مصدق"

این کنفرانس توسط سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور در روز دهم ژوئن 2011 در شهر لودویگزهافن آلمان برگزار شد. هدف از برگزاری آن بررسی راهکارهای پیشبرد اهداف جنبش ملی و طرح برخی مشکلات جامعه ایران و راه حل های مختلف از دیدگاه متخصصان و صاحبنظران برگزار شده بود. علاوه بر نمایندگان کنگره این سازمان از آمریکا و اروپا که در روزهای 11 و 12 ژوئن بعد در همان محل برگزار شد، دوستانی نیز با دعوتنامه کتبی به این کنفرانس دعوت شده بودند. در سالن کنفرانس شعارهای "مصدق نماد آزادی و دموکراسی" و "اتحاد ملی برای تحقق یک حکومت ملی" دیده میشد.

خانم شهلا شفیق و آقایان دکتر عبدالکریم انواری و دکتر هدایت متین دفتری که وقت سخنرانی داشتند، نتوانستند در کنفرانس حضور یابند. اما خانم شفیق متن سخنرانی خود را ارسال نموده بودند. متن تمامی سخنرانی ها و نوارهای ضبط شده از آنان برای اطلاع هموطنان به مرور در انترنت انتشار خواهد یافت.

افتتاح کنفرانس توسط آقای حمید صدر

در آغاز کنفرانس آقای حمید صدر عضو شورای عالی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور به افتتاح کنفرانس پرداختند و با سخنانی کوتاه هدف از برگزاری کنفرانس را طرح نمودند. برای شنیدن نوار صوتی سخنرانی آقای حمید صدر اینجا کلیک کنید.

سخنرانی دکتر بهروز بیات: "آیا اصولا ایران به انرژی هسته ای برای تهیۀ برق نیاز دارد؟"

 پس از آن آقای دکتر بهروز بیات، فیزیکدان، در باره سود و زیان تهیه برق به روش هسته ای ایراد سخنرانی نمود. ایشان همچنین به سوالاتی نظیر اینکه "آیا تکنولوژی هسته فناوری مادر است؟"، اینکه "ایا انرژی هسته ای برای ایران سودی در بر دارد؟" و "امنیت نیروگاه بوشهر" پاسخ دادند.

سخنرانی دکتر منصور بیات زاده در مورد "راه مصدق و ارزشهای تشکيل دهنده آن «راه»"

 نوبت به آقای دکتر منصور بیات زاده از کنشگران شناخته شده راه مصدق رسید. ایشان  تحت عناوین "دفاع مصدق از حاکميت ملت، حاکميت قانون و مخالفت وی با قانون شکنی"،  "دفاع مصدق از آزادی" و دفاع مصدق از «استقلال» به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

سخنرانی آقای احمد رافت: "نقش اطلاع رسانی و رسانه ها در جنبش های دمکراسی خواه"

پس از آن آقای احمد رافت از خبرنگاران بنام رسانه های ایرانی و ایتالیائی به طرح نکاتی در باره اساس کار رسانه ها و از این طرق راههای مناسب رسانه ای نمودن اطلاعات پرداختند.

سخنرانی آقای مجید زربخش: "ضرورت های دستیابی به آزادی و دمکراسی در ایران"

 پس از آقای رافت آقای مجید زربخش از فعالان شناخته شده سیاسی پشت تریبون قرار گرفتند. سخنرانی ایشان در باره ضرورت های دستیابی به آزادی ودمکراسی در ایران بود. ایشان در سخنرانی خود مواضع روشنی در باره جمهوری اسلامی، روش های نادرست برخورد اپوزیسیون با آن همراه با تحلیل از وضع کنونی اپوزیسیون دموکرات ایران ارائه دادند.

سخنرانی خانم سهبلا ستاری در مورد: "اندیشه و راهیافت های دکتر مصدق در زمینه برپائی جامعه مدنی در ایران"

در اینجا نوبت به سخنرانی خانم سهیلا ستاری نویسنده کتاب "جوامع مدنی در ایران: تزهای دکتر مصدق و دستاردهای وی" (به آلمانی) رسید. ایشان به تشریح اندیشه دکتر مصدق پرداختند و نمونه هائی از راهیافت های وی در زمینه برپائی جامعه مدنی در ایران را ارائه دادند.

سخنرانی آقای علی اصغر سلیمی در مورد "نقش کنش هدفمند در گذار دموکراتیک به حکومت ملی"

پس از خانم سهیلا ستاری نوبت سخنرانی آقای علی اصغر سلیمی از کنشگران سیاسی بود. ایشان در صحبت خود علاوه بر اشاره به نقش کنش هدفمند به تقسیم بندی ها و اهمیت آن در زمینه مورد بحث اشاراتی داشتند.

سخنرانی خانم شهلا شفیق در باره "نقش مرکزی آزادی و برابری جنسيتی در مبارزه برای دمکراسی در ايران"

خانم شفیق جامعه شناس و فعال حقوق بشر و حقوق زنان متاسفانه امکان حضور در کنفرانس را نیافتند اما متن سخنرانی خود را در اختیار برگزار کنندگان کنفرانس قرار دادند. ایشان در این متن خود به اهمیت روشن نمودن "برابری جنسيتی و حقوق زنان"، درک درست "از مفهوم آزادی و برابری"، و "رابطۀ عميق آن با دموکراسی و استقلال" و توجه به "سی سال تجربه سرکوب تمام گرا" پرداخته اند.

سخنرانی دکتر مهرداد عمادی در باره اوضاع اقتصادی کشور

 در اینجا نوبت آقای دکتر مهرداد عمادی کارشناس اقتصاد و مشاور اتحادیه اروپا در این زمینه رسید. ایشان در بیانات خود به وضع اقتصاد کشور پرداختند و نمونه های روشنی از وضع فلاکت بار اقتصاد امروز ایران ارائه دادند و در آخر نتیجه گرفتند که اوضاع کشور در زمینه اقتصادی آنچنان آشفته است که هیچ نیروی سیاسی به تنهائی قادر به بهبود این وضع نیست و همکاری همه نیروهای سیاسی برای پیشبرد این مهم ضروری است.

 

بحث و تبادل نظر

در دنباله جلسه سخنرانان حدود یکساعت به سوالات حاضرین پاسخ دادند. حاضرین از محتوای سخنرانی های ارائه شده در کنفرانس بسیار خرسند بودند.

هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش

بیست و پنجم تیرماه 1390 برابر شانزدهم ژوئیه 2011

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info/

 

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به سازمانهای جبهه ملی ایران درخارج از کشور 

 

ارسال به: Balatarin بالاترین :: Donbaleh دنباله :: Twitthis تویتر :: Facebook فیس بوک :: Addthis to other دیگران