بازگشت به صفحه اول

 
 
 

 نهضت مقاومت ملی ايران

بنيانگذار دکتر شاپور بختيار

National Movement of the Iranian Resistance

NAMIR

founded by Chapour Bachtiar

 

نهضت مقاومت ملی ایران در شهرکلن در  10 ژانویه 2009 نشستی برای بحث و گفتگو

در رابطه با ۲۵ سال اختناق، ۳۷  روز حکومت قانون و ۳۰  سال جمهوری اسلامی

۲۷دی ۱۳۵۷

پیام تاریخی دکتر شاپور بختیار نخست وزیر به ملت ایران

دکتر شاپور بختیار، بعدازظهر دیروز پیامی خطاب به ملت ایران فرستاد. متن پیام بدین شرح است:

همانطوری که در برنامه دولت بطور مشروح بیان داشتم این جانب در بحرانی ترین دقایق حیات کشور قبول مسئولیت اداره آن را نمودم و برعکس دولتهای پیشین محور فعالیت خود را بر اساس حکومتی دموکراتیک که در آن کلیه افراد کشور آزادانه بتوانند ابراز عقیده نموده و در امور مربوط به خود و هم میهنشان فعالیت داشته باشند استوار نمودم.

تمام حقوق و سنت های برباد رفته مشروطیت را زنده کردم و درمدت ده روززمامداری با وجود شرایط بسیار دشوارآنچه را که مترقی ترین احزاب سیاسی می توانند ارائه دهند من توانستم به ملت ایران تقدیم نمائیم.

آنچه را که باید به عرضتان برسانم آن است که ملت ایران در یک پرتگاه بود و نبود قرار گرفته و نتیجه ۳۵ سال اختناق و فساد خشم شما هم  میهنان عزیز را برانگیخته است.

در این ساعات سرنوشت ساز باید با منطق خونسردی به آینده کشور توجه کنید و کینه توزی و خودخواهی را کنار بگذارید وقت آن است که ملت ایران ثابت کند که استحقاق آزادی و دموکراسی را دارد وقت آن است که ما به جهانیان بفهمانیم که کشور ما می تواند یک کشور آزاد، مستقل و دموکرات باشد.

ما نباید به حقوق مردمی که به ما اختلاف عقیده و اختلاف سلیقه دارند، تجاوز نمائیم. ما نباید کاری انجام دهیم که افراد این آب و خاک در مقابل  یکدیگر قرار گیرند، ما نباید کاری بکنیم که خدای نخواسته زمزمه های شومی از بعضی از نقاط کشور به گوش برسد.

من به اتکای قانون و به عنوان یک نخست وزیر مسئول از تمام اختیارات و امکانات خود برای جلوگیری از هرج و مرج و تجاوز به حقوق مردم عمل خواهم کرد. در عین حال که به شما اطمینان می دهم که در اسرع وقت متجاوزین به حقوق ملت مجازات خواهند شد. از شما می خواهم  که همانطور که آیات اعظام انتقام شخصی و تخریب را محکوم نموده اند شما نیز به عنوان ایرانیانی پاک نهاد و روشن دل گوش به تحریکات عناصر مشکوک و غیر مسئول فرا ندهید و همواره به فکر آینده خود و فرزندان خود باشید. بسیار طبیعی به نظر میرسد که تحول یک جامعه  با نظام استبدادی به یک جامعه مترقی و دمکرات بدون برخورد میسر نخواهد بود ولی ما به اندازکافی قربانی داده ایم. جوانان بیش از حد از خود گذشتگی نموده اند ولی افرادی که پیشاپیش در این دگرگونی بنیادی راه گزاف گوئی و خودستائی را گرفته اند اغلب از نمک پروردگان همین دستگاه مخوف می باشند. که من۱۵ سال تمام در مقابل آن ایستادم و با آن مبارزه نمودم.

در ادامه پیام آمده است:

همه روزه مردم را به کوچه و بازار کشیدن و دانشجویان و دانش آموزان را از درس و مدرسه منع کردن و کارگران را از تولید باز داشتن و با ایجاد خوف و تهدید مردم را مرعوب نمودن بر خلاف دین، بر خلاف اخلاق و بر خلاف مصالح کشور است.

من به عنوان یک نخست وزیر مسئول به قوای انتظامی کشور دستور داده ام که عناصر مخرب و آنهائی که در سر هوای تضیف یا تجزیه خاک ایران عزیز را می پرورانند، بر طبق موازین قانونی دستگیر و به دادگاه های صالحه بفرستند. اطمینان کامل دارم که مردم با ایمان و وطن دوست کشور منطق مرا در این روزهای حساس درک نموده و از همکاری با قوای انتظامی که حامی و حافظ قانون هستند دریغ نخواهند نمود.

در هر صورت من در انجام وظایف نخست وزیری که ثبات و موجودیت کشور را تضمین می نماید، لحظه ای به خود  تردید راه نخواهم داد، من به عنوان یک ایرانی مبارز که وطن خود را در خطر یافته قبول مسئولیت نمودم، باشد که دعای خیر شما و گذشت زمان مرا در بوته امتحان روسفید و سر بلند بیرون آورد.

هموطنان گرامی،

دوستان عزیز،

این پیام و چندین  پیام دیگر را در مدت ۳۷ روز در  سال ۱۳۵۷ شنیدیم و خواندیم.  اکنون  پس از سی سال تجربه های ناگوار و اندوخته های بسیار لازم است بار دیگر گفتگوهای دوستانه را در پیش بگیریم تا بتوانیم با یاری یکدیگر آینده ای  کارساز برای بهبود جامعه ای که در آن آسایش و انسان دوستی همراه باشد را شاهد باشیم.

 ۳۵ سال اختناق، ۳۷  روز آزادی و۳۰  سال جمهوری اسلامی

نهضت مقاومت ملی ایران در شهر کلن به (تاریخ شنبه 10 ژانویه 2009  -  شروع  سمینار ساعت  16  بمدت 5 ساعت)  تدارک نشستی را داده است که از شما برای شرکت در آن دعوت به عمل میآورد.

محل:

Internationales Zentrum  - Stolzestrasse 1a

 

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به نهضت مقاومت ملی ايران