بازگشت به صفحه اول

از راديو فردا

 
 
 

مراسم سالگرد قتل شاپور بختیار، رهبرنهضت مقاومت ملی ایران، در گورستان مون پارناس پاریس

17 مرداد 1384 رادیوفردا
مراسم سالگرد قتل شاپور بختیار، رهبرنهضت مقاومت ملی ایران، در گورستان مون پارناس پاریس
بعدازظهر شنبه به مناسبت چهاردهمین سالگرد کشته شدن دکتر شاپور بختیار، رهبر نهضت مقاومت ملی ایران، مراسمی به یادبود وی در گورستان مون‌پارناس پاریس در کنار آرامگاه وی برگزار شد. علی شاکری، از یاران بختیار، در مصاحبه با رادیو فردا می گوید سخنان و مواضع دکتر شاپور بختیار امروز به صدای بلند بیان می‌شود، از جمله اکبر گنجی بارها خواهان حذف آیت الله علی خامنه ای از حکومت ایران شده است. ضیاءالدین صدرالاشراف می گوید ما روشنفکران یکی از بهترین نمایندگان خود را بعد از مصدق در وجود شاپور بختیار پیدا کرده بودیم، که ملی و دمکرات بود و آخوند و مرتجع نبود.
ميرعلي حسيني (پاريس)
شنبه، 15 مردادماه، با چهاردهمین سالگرد قتل دکتر شاپور بختیار، رهبر نهضت مقاومت ملی ایران و نخست وزیر سابق ایران مصادف بود. به همین مناسبت مراسمی در پاریس برگزار شد.
میرعلی حسینی (رادیوفردا، پاریس): بعدازظهر شنبه به مناسبت چهاردهمین سالگرد کشته شدن دکتر شاپور بختیار، رهبر نهضت مقاومت ملی ایران، مراسمی به یادبود وی در گورستان مون‌پارناس پاریس در کنار آرامگاه وی برگزار شد. گذشته از یاران و همقطاران شاپور بختیار، شخصیت‌های گوناگون سیاسی و ادبی با اندیشه‌های متفاوت دراین مراسم حضور داشتند. علی شاکری، از رهبران نهضت مقاومت ملی ایران در مصاحبه با رادیوفردا، می‌گوید:

علی شاکری (پاریس): می‌بینیم که سخنان و مواضع دکتر شاپور بختیار امروز به صدای بلند بیان می‌شود و امروز ما شاهد وجود مردان وزنانی هستیم که با اینکه این اعتراض را به گوش تمام مردم جهان رساندند و مردی مثل اکبر گنجی در کنج زندان و در کنج بیمارستان در پنجاه و چندمین روز اعتصاب غذا قرار دارد، این جمله را به کار می‌برد و نه یک بار بلکه چندین بار می‌گوید آقای خامنه‌ای باید برود.

م.ع.ح.: ضیاءالدین صدرالاشراف، پژوهشگر، در مصاحبه با رادیوفردا در باره دلایل حضور خود در این مراسم می‌گوید:

ضیاءالدین صدرالاشراف (پاریس): ما روشنفکران یکی از بهترین نمایندگان خود را بعد از مصدق در وجود شاپور بختیار پیدا کرده بودیم در آستانه انقلاب، متاسفانه روشنفکری ایران به خصوص جریان چپ، مانع از آن شد که این را دریابد و بتواند از این موقعیت که شخصیتی است که نه دیکتاتوری پهلوی‌ها را داشت و نه آخوند بود و مرتجع... در نتیجه جریانی بود ملی و دمکرات، که متاسفانه تنها ماند و سقوط کرد.

م.ع.ح.: دکتر شاپور بختیار 14 سال پیش در خانه خود واقع در شهر سورن واقع در حوالی پاریس به دست سه تن، فریدون بویراحمدی، محمد آزادی و علی وکیلی‌راد، کشته شد. دوتن از این سه، موفق شدند بعد از قتل بختیار به ایران بگریزند و نفر سوم، علی وکیلی‌راد همچنان در فرانسه در زندان به سر می‌برد.

 
 

بازگشت به صفحه اول

ساير مطالب مربوط به نهضت مقاومت ملی ايران